Faculty and Staff

Grades Faculty

Lynne Poirier

Lynne Poirier

8th Grade, Class of 2025

Full Bio
Koronado Apuzen

Koronado Apuzen

7th Grade, Class of 2026

Full Bio
Karra Williams

Karra Williams

6th Grade, Class of 2027

Full Bio
Veronica Wetterstrom

Veronica Wetterstrom

5th Grade, Class of 2028

Full Bio
Meg Connell

Meg Connell

4th Grade, Class of 2029

Full Bio
Sarah Dunbar

Sarah Dunbar

3rd Grade, Class of 2030

Full Bio

Rev Bowen

2nd Grade, Class of 2031

Full Bio

Karina Osti

1st Grade, Class of 2032

Full Bio

Early Childhood Faculty

Noelle Thompson

Noelle Thompson

Rosemary Kindergarten Lead Teacher

Full Bio
Ashley Camp

Ashley Camp

Dandelion Kindergarten Lead Teacher

Full Bio

Rose Yaman

Poppy Preschool Lead Teacher

Full Bio

Justine Pojanowski-Todd

Buttercup Lead Teacher

Full Bio

Desiree Wauters

Buttercup Preschool Assistant

Full Bio
Kristen and Michael Rice

Kristen and Michael Rice

Huckleberry Preschool Teachers

Full Bio

Liz Rhodes

Dandelion Kindergarten Assistant

Full Bio

Julia Biddle

Parent Child Teacher - Sweet Pea

Full Bio

Hannah Gunasekara

Buttercup Preschool Assistant

Full Bio

Specialty Subject Faculty

Nick Freitas

Games, Woodworking, Sculpture Teacher

Full Bio
Maestra Patricia

Patricia Kauffman

Spanish 1st to 4th Grade

Full Bio

Michelle McCay-Moran

Spanish 5th to 8th Grade

Full Bio

Ben Hartung

Upper grades Strings and Orchestra

Full Bio

Peter Newton

Music Grades 1-8

Full Bio

Isabela Guardia Ferragutti

Eurythmy Instructor

Full Bio

Cyber Civics

Cyber Civics Instructor Grades 6-8

Full Bio

Administration and Staff

Tony Cirone

Tony Cirone

Administrator

Full Bio

Sally Hargate

Assistant Administrator - Admissions and Enrollment

Full Bio
Jamie G

Jamie Gruztmacher

Business & Records Manager

Full Bio

Arielle Engstrom

Front Office

Full Bio
Barbara Wauters

Barbara Wauters

Billing/Office Support

Full Bio

Kira Adams

Marketing Director, Fundraising and Events Coordinator

Full Bio
Paul Barclay

Paul Barclay

Facilities

Full Bio